600 TL Üzeri Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

600 TL Üzeri Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo
Sıfır Atık

Atiye Laçin Gıda

Hepimizin büyük resmin bir parçası olduğumuzu kabul ediyor. Hem ulusal hem de küresel sorumluluk bilincimiz ile, şirket süreçlerimiz temel değerimiz olan etik üzerine inşa edilmiştir. Tüm süreçlerimizi en doğru şekilde yapma konusundaki uzun süredir devam eden inancımız ile  “Sıfır Atık” projemiz kapsamında  çalışanlarımıza, uygulayıcılara yönelik eğitim düzenlenerek uygulamaya ilişkin bilinçlendirme yapılmakta, üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin hammadde atıkları değerlendirilmekte ve düzenli aralıklarla uygulamanın gerçekleşmesine ilişkin izleme çalışmaları yürütülmektedir.

  • Ayva reçeli ve kabak reçeli üretim süreçlerinde artan hammadde malzemeleri bölgemizdeki küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerine hayvanlarına yem yapması için verilmektedir.
  • Sos ve reçel üretimlerinden sebze ve meyve atıkları gübre olarak kullanılmaktadır.
  • Hurma işleme sürecinden sonra çıkan artıklardan hurma sirkesi üretimi gerçekleştirilmektedir.
  • Hurma işleme sürecinden sonra çıkan çekirdeklerin yazın kurutularak yakacak olarak kullanılmasına yönelik olarak ihtiyacı olan kişilere verilmektedir.

“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir.

Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

  • Verimliliğin artması,
  • Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
  • İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
  • Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
  • Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
  • Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.