600 TL Üzeri Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

600 TL Üzeri Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

MOR İNCİLER ZAMANI

 

                                                                             

 

GEÇMİŞTEN BUGÜNE

Güvem özü güvem özü 1945’lerde büyükannemin pekmezhanede pişirdiği ve çocukluğumuzda ki tatlardan biridir. Aslında güvem yıllardır yağmurlarla toprak olan bir meyveyken, çocukluk özlemi ve girişimcilik ruhuyla Atiye Laçin Gıda olarak güvem meyvesini̇ ve çekirdeğini sıfır atık bilinciyle güvem özüne dönüştürdük. Bu süreçleri gerçekleştirirken, güvemin toplanmasında, ürünlerin mamül hale gelmesinde ve sahaya sunulmasında kadınların emeği̇ vardır. Atiye Laçin Gıda olarak bölgedeki̇ kadınlarımıza iş ve gelir imkanı sağlayarak döngüsel ekonomiye katkı sağlıyoruz sürdürülebilirlik ilkelerinin maddelerini̇ uyguluyoruz. Yediğimiz sağlıklı ve doğal lezzetleri insanlığa sunmakla kalmayıp insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden orta ve uzun vadede üretim gerçekleştiriyoruz.

GÜVEM NEDİR ?

Güvem küçük mor renge sahip, karaçalılarda yetişen, erik ve gül(Rosaceae) familyasına ait, ormanda kendi kendine yetişen, genetiği değiştirilmemiş yabani bir meyvedir. Halk arasında ekşi ve buruk tadı ile bilinir.

GÜVEM NEREDE YETİŞİR?

Kaz dağlarında, karasal iklimde çalılık arazilerde kireçli topraklarda yetişir. Ayrıca güvem meyvesi, yılın ilk çiçeğini açan meyvedir. Zor hava şartlarında ormanı beyaz inci gibi süsler ve bütün yılın sert rüzgarını, keskin güneşini alarak mor inciye dönüştüğünde toplanır.

GÜVEM ÖZÜNÜN İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI NEDİR ?

Kara diken çalısının meyvesi olan Güvem ‘e mor rengini veren renk pigmentleri hiçbir meyvede olmayandan fazla miktarda boldur ve tam bir serbest radikal avcısıdır. Güvem özünün sağlığa en faydalı yanı antioksidan etkisidir. Bir diğer önemi ise, hücrelerin oksidatif hasardan korunmasına ve genel sağlığın desteklenmesine yardımcı olacak C vitamini ve polifenoller içerir. Ayrıca, içeriğindeki antioksidanlar ile kardiyovasküler hastalık riskini azaltarak kalp sağlılar katkıda bulunur. Bütün bunlara ek olarak, güvemin içerdiği C vitamini sayesinde kolajen üretimini destekleyerek kırışıklı görünümü azaltarak sağlıklı cildi destekler. Ayrıca güvem özünün içeriğindeki düşük glisemiks indeksi ve tanin yüklü olmasından dolayı kan şekerini dengeli bir şekilde yükselerek hayat kalitesini arttırır.

GÜVEM ÖZÜ NASIL KULLANILIR?

Güvem özünü, 1 yaşın üzerinde ki çocuklar ve yetişkinler kullanabilir. Tüketim şekli olarak ise, sade olarak kullanılmasının yanında yoğurt, süt, yulafla da tüketilir.